Zvony smrti: tip na rozhlasovou detektivku

Zvony smrti - Ernst Hall
Zvony smrti – Ernst Hall

Jihoanglické městečko Clinsbrough se pomalu zahaluje do tmavého hávu šitého z černočerné tmy. Nad nedalekým Ďáblovým močálem své prsty roztahuje mlha a kolem věže kostela Svatého Mikuláše, který se tyčí na kopci půl míle od města, se prohání chladný podzimní vánek. Do tichého večera se náhle zařízne zvuk kostelního zvonu ostrý jako břitva. Čas jako by se v tu chvíli zastavil, jen vibrace zvonu vzbuzuje iluzi jakéhokoliv pohybu.

Zastavil se i starý kostelník West. Před chvílí kostel zamknul a byl právě na cestě domů do nedalekého městečka, ale teď jakoby útroby kostela ožily. Zatemnila mu kořalka mysl? Byl zvuk kostelního zvonu jen výmysl čiré fantasie? Vydává se nazpět a potkává rozrušeného reverenda Rosse, který byl taktéž přilákán nečekaným hromobitím. Není pochyb o tom, že zvon se opravdu proti veškeré logice rozezněl a poslal do sychravého večera signál, že něco není zcela v pořádku.

Oba muži se po krátké rozmluvě vydávají po točitých schodech do věže kostela. Ztichlá zvonice jak den a noc kontrastuje s těžkým kovovým zvukem, který ještě před chvílí ozvučil krajinu do celé šíře a dal zapomenout na spánek všem, kteří se o něj v tu chvíli pokoušeli.

West i Ross vstoupí do zvonice a jejich zrak ulpí na něčem, co ještě nedávno připomínalo člověka. Zvon svoji ukrutnou silou rozdrtil nešťastníka takovým způsobem, že není možné jej identifikovat. West se rozbíhá do vesnice pro inspektora a tím se i pomyslně rozbíhá spletitý detektivní případ.


Popsal jsem vám úplný začátek rozhlasové hry Zvony smrti, která byla zpracována v roce 1967 v brněnském studiu podle stejnojmenného románu. Kniha pochází z pera Ernsta Halla (vlastním jménem Ernst Hassler, 1922 – 2003), sudetského Němce narozeného v Chomutově. Pro velký úspěch je pravidelně reprízována, a on ten velký úspěch je zasloužený.

Zvony smrti — Ernst Hall — audio
Zvony smrti — Ernst Hall — audio

V šestidílné sérii zhruba půlhodinových dílů sledujeme detektivní práci inspektora McFaverhama, který se snaží objasnit zpočátku velmi nesrozumitelný případ smrti neznámého člověka. Jedná se o nehodu, nezaviněné úmrtí nebo snad dokonalou vraždu? Velmi záhy inspektor pozná, že na smrti ve věži má zásluhu někdo cizí a snaží se košatý příběh rozmotat. Klasická detektivka.

Čím však tato rozhlasová hra vyniká, to je jednoznačně atmosféra. Příběh se odehrává v 60. letech minulého století a vzhledem k tomu, že zvukový záznam pochází ze stejné doby, přišel mi naprosto skvěle padnoucí. Herci, okolní zvuky, i pouhopouhé ticho zní čistě, a přitom staře, jako kdybych byl přímo na místě v té době. Hustá mlha se kolem mě převaluje v chuchvalcích, dešťové kapky bubnují do okenic a kroky se rozléhají temným chodbami, stačí jen zavřít oči a ponořit se do světa vyprávěného skrz mluvené slovo. Herci se do svých rolí velmi dobře ponořili a jejich hlasy zní skvěle.

Román jsem nečetl, nechci tedy porovnávat. Rozhlasovou hru však mohu jednoznačně doporučit. Udělejte si v těchto podzimních plískanicích tři hodiny času a zaposlouchejte se do zajímavého detektivního příběhu, jehož rozuzlení vám nemusí sebrat dech. Možná dokonce najdete pár nelogičností, které zpětně nedávají v příběhu moc smysl. Zpracování a atmosféra na vás ale určitě dýchnou anglickým venkovem šedesátých let. Poprvé jsem hru slyšel před dávnými časy a jednou za pár let si ji rád připomínám, a to právě v zachmuřených dnech jako tyto, aby byl zážitek co možná nejlepší.

Hra byla vydána na CD i jako MP3, nikde už bohužel není oficiálně k sehnání. Naštěstí si můžete celou hru poslechnout na Youtube (playlist), případně si MP3 obstarat neoficiálně (např. Uložto).

Zvony smrti — první díl na Youtube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *