Běžecká sezóna 2023

Krátké reporty ze závodů běžecké sezóny 2023:

Zimní běh přes Kosíř (7. 1. 2023, VCV)

Zimní byl tento běh opravdu jen názvem – sedm stupňů a sluníčko, tak si opravdu nepředstavuju jakékoliv zimní kratochvíle. Nemyslím to ale nijak zle, pro běh to bylo ideální počasí, tedy nebýt třech miliard triliard (kvalifikovaný odhad) kubíků bahna na trati, ale o tom až dále.

Loňská běžecká sezóna je zapomenuta, od října jsem víceméně jen popobíhal v módu udržovacím. Pořádný zápřah jsem si dopřál až v týdnu před závodem a tak jsem jakékoliv ambice odložil do šuplíku „joo kamaráde, měls pořádně trénovat“. Ale ten dvouměsíční odpočinek mi prospěl, pročistil jsem si hlavu a dal odpočinout nohám.

Teď nicméně stojím na startu a se mnou dalších 180 běžců. Tomix mi predikuje první místo mezi námi čtyřmi běžci z Běháme Třebovou, což by byl realistický plán, pokud bych startoval až na Kosíři, a ne pod ním. Takto ale vím, že to bude tuhý boj hlavně s vlastní fyzičkou, nikoliv se soupeři. Brzy po startu se všichni běžci seřadí do vláčku a vydají se bahenními lázněmi na Kosíř. Jeden za druhým se brodíme hnědou sračkou, každý krok do kopce je jen poloviční jak se noha sveze kousek zpět.

Kvapa je přede mnou a trpí úplně stejně jako já. Tomix s Kaďou nám utíkají a postupně na záda koukám všem běžcům, se kterými bych letos chtěl soupeřit. Inu, čtyři porce bramborového salátu na Štědrý den si vybírají svoji daň a já toho mám po dvou kilometrech plné kecky. Doslova! Boty se postupně obalily bahnem a já se tluču do hlavy, že jsem doma nechal x-talony, které mám speciálně na běhání v bahně, a místo toho jsem si obul univerzální trailrocy.

Po zdolání vrcholu se pouštím zpět z kopce dolů a nohy si konečně aspoň trochu odpočnou. I tak je seběh dost vzrušující, bahno se kupodivu nepodařilo zadupad do země, naopak je pěšina ještě více rozrytá. Pouštím to ale co to jde a konečně začínám nějaké závodníky stahovat. Míjím Kvapu a za chvíli se při předbíhání jiného závodníka epesně rozmáznu v bahenní koupeli. Naštěstí jsem to odnesl jen vizuálně, pokračuju a sbíhám další a další závodníky. Poslední dva kilometry už mám na dosah Kubu a Martina, které předbíhám v samotném závěru. Letos byl závod o cca 700 metrů delší než loni, přidal se finální asfaltový úsek, kde už se konečně držím pevně na nohách.

Kaďa si doběhl pro třetí místo v kategorii, Tomix sebral bramboru, já s Kvapou jsme byli v poli poražených. Konečně jsem si po delší době zazávodil a zjistil, že bych se měl pustit do nějakého tréninku, jinak tu budu ob-týden reportovat o svých běžeckých neúspěších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *