Beksiński na hranici

Nene, upálit bych tohoto polského malíře nechtěl. Jen se vracím k nedávnému tripu. Venku pomalu přitápějí pod kotlem a já vzpomínám na cestu do východopolského Sanoku, která se uskutečnila před dvěma lety v horkém létě. Cílem tehdy byla největší sbírka děl polského malíře Zdzisława Beksińského, který patří k mým nejoblíbenějším umělcům vůbec a který se v Sanoku narodil, žil a místnímu muzeu odkázal podstatnou část svých obrazů.

Sanok se totiž nachází v jihovýchodním cípu Polska až u samotných hranic s Ukrajinou, kousek od něj je mimo jiné i řešovské letiště, kam poslední týdny proudí vojenský materiál na pomoc Ukrajině. To máme první hranici. Hranice druhá je polsko-česká a těsně u ní se od června koná nová výstava Beksińského nazvaná Beksiński ve Slezku (Beksiński na Śląsku). Konkrétně pak ve městě Tychy kousek od Katovic.

Plus: jede tam přímý vlak z České Třebové, což lze zjistit skvělou appkou Direct Train Connections, která vizualizuje přímé linky z jakékoliv vlakové stanice na světě — dokonce i v zaostalých zemích. Třeba na Slovensku (*pauza na smích*).

Kam se dostanete napřímo z města Tychy? Napoví Direct Train Connections
Kam se dostanete napřímo z města Tychy? Napoví Direct Train Connections

Takže nasednu a za 3 a půl hodiny jsem v Tychách. V Tyché. V Tychově? Ve městě Tychy… Galerie Tichauer je hned u nádraží, jinak je to prý celkem pusté město bez centra a jiných pamětihodností, ale mají tam pivovar. To by bylo, abych tam neobjevil ještě něco dalšího. Ale i kdyby se nic jiného nenašlo, vidět znovu Beksińského „naživo“ bude úplně stačit, viz popis výstavy:

It will include the exhibition of over 50 original paintings of the artist, the extensive multimedia exhibition Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition, as well as a number of accompanying events such as: screenings of films about Beksiński’s life, meetings with his friends, panels and discussions with guests and the final concert The World of Master Beksiński. It will be the first such complex artistic undertaking in Poland devoted to the works of this famous painter.

Nejedná se však o jedinou příhraniční událost zaměřená na Beksińského. Čtvrtého června proběhne v Krakově setkání s Piotrem Dmochowskim, který byl patronem a přítelem polského malíře a nemalou část jeho děl vlastní. Na akci se bude promítat dokumentární film Z nitra, který celý sestává ze záběrů pořízených samotným Beksinskim. V galerii, kde se akce koná, je i výstava jeho obrazů. Tuhle akci si bohužel budu muset nechat ujít, ale do Tych se určitě vypravím.

Přijměte pozvání a nahlédněte do života jednoho z nejlepších umělců ve své kategorii, který pro mě osobně hodně znamená. Třeba se potkáme na výstavě a řeknete mi, co s vámi jeho obrazy dělají?

Mezitím si ještě můžete pustit úžasný mrazivý film o životě Beksinského Poslední rodina nebo si prohlédnout novou monografii Beksiński The Art of Painting, který vyšla před několika měsíci (Ježíšku, mrk mrk):


Odkazy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *