Dokument Searching For Sugar Man z raku 2012 mapuje hledání zpěváka a kytaristy Sixta Rodrigueze (dítě mexických migrantů, narozen v USA). Ten v domovských Státech vydal na začátku 70. let dvě desky, ale bez valného úspěchu. Studio s ním rozvázalo kontrakt, Sixto se začal živit jako dělník ve fabrice a kariéru zpěváka uzavřel. Potud klasický příběh mnoha začínajících umělců, jenže Sixtovy desky si našly cestu do Jihoafrické republiky a Austrálie a začal se psát pohádkový příběh o nečekaném comebacku.
V těch dvou zemích se totiž stal Rodriguez naprostým kultem, aniž by si toho byl vědom. O Austrálii se Sixto nakonec po letech dozvěděl a ke konci 70. let zde měl několik koncertů, jeho desky se staly multiplatinovými. Vrátil se však zpět ke svému životu do USA, kde ho stále nikdo neznal. Dokument se pak zabývá druhou zemí, JAR, kde Sixto měl a má status Boha a je zde slavnější než Elvis. Jeho songy reflektuji chudobu a zmar detroitského předměstí 60. a 70. let a přehlížení politiků. Díky tomu se jeho písničky v JAR staly odbojovými songy proti Apartheidu (rasové segregaci), který tou dobou v zemi běžel na plné obrátky, a lidi si jeho CD kopírovali tak moc, že je měl každý. Sixto mezitím pracuje ve fabrice a nemá tušení o své slávě. V JAR zase nikdo nemá tušení, kdo je tím záhadným zpěvákem, po kterém se slehla zem.
Dokonce se objevovaly zprávy, že Sixto spáchal sebevraždu hned po vydání druhé desky (tu mimochodem spáchal režisér dokumentu v roce 2014). V 70. letech se něco takového špatně ověřovalo a zprávy o Sixtově osudu žily svým životem a ještě víc utvářely jeho kult. Pak někdo chytrý vymyslel internet a Sixtova dcera náhodou na webu narazila na stránky pátrající po jejím tátovi. Proběhl kontakt a v JAR se na konci 90. let uspořádlo několik megakoncertů. Jihoafričani konečně naživo viděli svoji modlu, symbol, který po desetiletí zůstal zahalen tajemstvím. Mnozí ani nevěřili, že jde o pravého Sixta.
Nic z toho bych sem nepsal, kdyby mě nezaujal soundtrack, který obsahuje výběr songů z obou Rodriguezových vydaných alb. Takže: písničkář přirovnávaný k i Bobu Dylanovi, hodně silné autorské texty a instrumentace, která prostě dobře zní. Velmi doporučuju, sama o sobě je to kvalitní muzika a když si k tomu člověk ještě přimyslí příběh, který zní přitaženě za vlasy a přitom je pravdivý, vzniká z toho něco speciálního. Sixto po uvedení dokumentu zažil průlom v kariéře a začal koncertovat po celém světě, byl 2x i v ČR. Nyní mu je k 80 rokům a spekuluje se o třetím CD.