#37 – Machinarium – Tomáš Dvořák

Tento soundtrack je součástí projektu Soundtrack Monday — jeden zajímavý filmový nebo herní soundtrack týdně. Vychází od června 2019 a v plánu je 52 soundtracků, které budou vycházet v průběhu celého jednoho roku. Všechny soundtracky najdete v kategorii Soundtrack Monday.
Machinarium – Tomáš Dvořák

České adventury mají docela dlouhou tradici. Pamětníci vzpomenou na série Polda, Horké léto nebo ne-sériové kousky (Ve stínu havrana, Gooka, Tajemství oslího ostrova). Zpravidla byl součástí hry „typický český humor” zesílený praštěným dabingem českých komiků a příběhem, co nedával smysl. Je jasné, že taková hra se těžko mohla prosadit za hranicemi českého herního rybníčku.

Ve studiu Amanita Design na to šli jinak: vytvářejí roztomilé adventury, které jsou jednak krásné po grafické stránce, a jednak nemají žádné jazykové bariéry, díky čemuž se jich po světě prodaly miliony. Co začalo v roce 2003 jako diplomová práce Jakuba Dvorského (hra Samorost) se postupně rozvinulo do jednoho z velmi respektovaných studií, které vydalo několik oceněných her.

Za přelomovou hru můžeme považovat Machinarium z roku 2009, které se do dnešního dne prodalo přes 4 miliony kopií a recenzenti i hráči samotní (včetně mně) byli ze hry velmi nadšení. Hráč ovládá roztomilého robota Josefa a řeší tu jednoduché, tu zase složitější, ale většinou velmi nápadité hádanky.

Hudbu složil Tomáš Dvořák vystupující pod pseudonymem Floex. Možná jste o něm nikdy neslyšeli, za hranicemi je paradoxně známější než u nás. Kombinuje akustiku s elektronikou, dost experimentuje a hodně využívá svého hlavního nástroje — klarinetu. Skládá hudbu pro většinu her Amanity a konkrétně pro Machinarium složil velmi hravý soundtrack s hodně rozdílnými songy — každý zní jinak. Dokupy je to moc příjemná směska elektronické hudby říznutá akustickými nástroji.

Floex — The Castle — Machinarium Soundtrack

Náhodné soundtracky ze Soundtrack monday:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *