#41 – Mémorable – Nicolas Martin

Tento soundtrack je součástí projektu Soundtrack Monday — jeden zajímavý filmový nebo herní soundtrack týdně. Vychází od června 2019 a v plánu je 52 soundtracků, které budou vycházet v průběhu celého jednoho roku. Všechny soundtracky najdete v kategorii Soundtrack Monday.
Mémorable – Nicolas Martin
Mémorable – Nicolas Martin

Dnešní soundtrack bude se svojí délkou 8:46 pravděpodobně nejkratší ze všech 52 soundtracků, které se zde v rámci Soundtrack Monday objeví. Důvod je jednoduchý — jedná se o hudbu ke krátkému animovanému filmu Mémorable. Pokud něco v poslední době zaujalo moji pozornost opravdu hodně, pak jsou to krátké animované filmy. Vlastně nevím, proč jsem tento žánr dříve přehlížel — možná jsem měl pocit, že krátká stopáž automaticky znamená, že není možné odvyprávět plnohodnotný či emocionální zážitek.

Nemohl jsem se mýlit více. Tento soundtrack beru jako poctu všem krátkometrážním filmům, které jsem za posledních několik týdnů zhlédl (aktuálně zhlédnuto 6 z 92 oscarových ročníků). Život je jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, to říkávala už Forrestova máma. U krátkometrážních filmů to platí dvojnásob — příběhová náplň není obalena vždy do čokoládového vizuálu, těch příchutí a vůní jsou tisíce a tisíce. Pět filmů v jednom oscarovém ročníku může být rozdílných formou, obsahem, škálou emocí i délkou a je to ideální formát pro různé experimentátory. Je úžasné sledovat umělce, kteří jsou omezeni pouze vlastní kreativitou, nikoliv tím, aby film uspěl v kinech.

Mémorable, loutkový film snímaný stop-motion technikou, se letos na oscarech utkal mimo jiné s českou Dcerou (taktéž loutkový stop-motion). Oba filmy sice nakonec prohrály s o dost slabším filmem (viz shrnující článek ročníku 2019), ale právě tyto dva snímky mě zaujaly natolik, že jsem se krátkometrážním filmům začal věnovat systematicky (viz kategorie Oscarové kraťasy). Mémorable pojednává o postarším malíři s alzheimerovou chorobou, která ho postupně okrádá o vnímání světa, což přináší vtipné i smutné momenty. Rozhodně je velmi dojemný.

K tomu přispívá i hudba — autorem je francouzský skladatel Nicolas Martin, jehož hudbu jsem díky tomuto filmu objevil a ihned ho zařadil mezi oblíbené umělce. Smyčcový soundtrack krásně doplňuje emotivní film. Je sice krátký, Martin má nicméně další alba laděná na stejnou notu — dohledejte si jeho tvorbu na Spotify nebo Google music. Nicolasova hudba mě natolik zaujala, že jsem s ním udělal rozhovor.

Nicolas Martin – La danse – Mémorable

Náhodné soundtracky ze Soundtrack monday:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *