Krátké animované filmy nominované na Oscara 2001 & kde je zhlédnout

Jubilejní dvacátý zrecenzovaný ročník oscarových kraťasů. Bohužel, subjektivně to byl také ročník nejhorší a o některých filmech ani nevím, co bych pořádně napsal. A také jde o ročník nejkratší, protože většina animáků měla jen pár minut, což — vzhledem k jejich kvalitě — nebyla zase taková škoda.

1. Pro ptáčky (For the Birds) — Ralph Eggleston

Pro ptáčky (For the Birds) — Ralph Eggleston
Pro ptáčky (For the Birds) — Ralph Eggleston

Obligátní Pixarovka, obligátní vítězství. Přelom tisíciletí bych pixarmánií opravdu poznamenán a já zpětně nedokážu pochopit, jestli si to opravdu studio kupovalo, zda byl na porotu vyvíjen nějaký nátlak, nebo zkrátka — proč? Proč byl ve skoro každém ročníku zástupce tohoto molochu? No jistě, kvalitu snímek bez debat má, ale nechat soupeřit miliardové studio ve stejné kategorii s one-man projekty je dosti zvláštní.

Kdybych film viděl tehdy, určitě bych hodnotil výš. Teď už z principu těm pixarovkám, které po roce 2000 válcovaly ostatní filmy, dávám nižší hodnocení. U ptáků bych to možná ani nemusel dělat, je to snímek předvídatelný a zase tak moc mě nezaujal.

Kde zhlédnout: Na Youtube. Film je beze slov.

2. Fifty Percent Grey — Ruairi Robinson

Fifty Percent Grey — Ruairi Robinson
Fifty Percent Grey — Ruairi Robinson

Technologicky na výši, to nemůžu popřít! Podle všeho jde o první kraťas, u kterého bylo využité globální nasvícení scény, i díky tomu vypadá i po těch letech naprosto skvěle. Snímek je one-man show irského režiséra Robinsona, který měl při dokončení jen těsně přes 20 let. Potud poklona a potlesk. Bohužel, obsahově je ten film trochu prázdný, případně jsem ho úplně nepochopil — to klidně přiznám. Být o něco více vysvětlující, hodnotil bych jej určitě lépe, takto jde o průměrný snímek, navíc celkem explicitní, co se střelných zbraní týče. Jinak je ale autor asi dost vtipálek, jak můžete poznat na jeho oficiálním webu:

Ruairí is known as an incredibly serious and important genius, and wants you to know that not only was he nominated for an Oscar, in case he hadn’t made that clear already, he would also like to remind you that he was nominated for an Oscar, as well as being an Oscar nominee, having been to the Oscars, because he was invited to, on account of being nominated for one. When he was at the Oscars, as an Oscar nominee, he had a great time. A much better time than when he got refused into that shitty nightclub in Dublin by some asshole bouncer who didn’t know or care who he was, or just how damn important I am. I mean uhhhm… he is. 

Ruairi Robinson

Kde zhlédnout: Na Dailymotion. Ve filmu je pár anglických vět.

3. Give Up Yer Aul Sins — Cathal Gaffney

Give Up Yer Aul Sins — Cathal Gaffney
Give Up Yer Aul Sins — Cathal Gaffney

Tento film byl pro mně dost nesnesitelný. Budiž, náboženské téma bych ještě překousnul, kdyby film exceloval v jiných kategoriích. Bohužel je nám ale formou reálné audionahrávky z 60. let představen biblický příběh, který mě nezajímal, malou dívkou, která se v projevu zasekává a plácá páté přes deváté (z jejího přednesu jsem si nic neodnesl; byv nábožensky nevzdělán jsem si neužil ani to, že bych porovnával svoji verzi s verzí této malé vypravěčky). Pro mě malé utrpení, ono ani hodnocení na ČSFD není kdovíjaké., takže naprostá trefa vedle a celý čas jsem se modlil (snap!), aby už to skončilo.

Kde zhlédnout: Na Youtube s anglickými titulky.

4. Stubble Trouble — Joseph E. Merideth

Stubble Trouble — Joseph E. Merideth
Stubble Trouble — Joseph E. Merideth

Celkem pěkné provedení, to je tak jediné, co o tomto snímku můžu říct. Pračlověk se snaží zaujmout opačné pohlaví, není to vtipné, není to zajímavé, není to originální. I podle ČSFD jde o nejhorší snímek tohoto ročníku, za mně je to jeden z nejslabších ze všech nominovaných, které jsem zatím viděl. Proč byl nominován na Oscara, to už se asi nikdy nedozvíme.

Kde zhlédnout: Na Youtube. Film je beze slov.

5. Podivní vetřelci (Strange Invaders) — Cordell Barker

Podivní vetřelci (Strange Invaders) — Cordell Barker
Podivní vetřelci (Strange Invaders) — Cordell Barker

Dítě vám změní život. O tom asi nemusíme vést žádné debaty, jako otec tří malých rarachů o tom vím svoje. Své o tom ví i Cordell Barker, který vytvořil vtipnou taškařici, a tentokrát to nemyslím nijak špatně. Kreslený snímek mě zaujal ztřeštěnou animací, přitom řeší docela vážná témata, jako například odcizení páru, náročnost starání se o dítě, nervy v kýblu apod. Za mě nejlepší film tohoto jinak velmi nepovedeného ročníku.

Kde zhlédnout: Na Youtube. Ve filmu je pár jednoduchých dialogů.

Závěr

Letošní ročník byl opravu slabý, podle hodnocení dokonce nejhorší se všech 20, které jsem zatím absolvoval. Jen jeden snímek — Podivní vetřelci — se mi líbil, ale ani tak to nebyl žádný zázrak. Všechny ostatní filmy bych ohodnotil jednou nebo dvěma hvězdami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *