Krátké animované filmy nominované na Oscara 2002 & kde je zhlédnout

Další ročník animovaných oscarových kraťasů, tentokrát čistě průměrný bez nějakého výrazného překvapení.

1. The Chubbchubbs! — Eric Armstrong

The Chubbchubbs! — Eric Armstrong
The Chubbchubbs! — Eric Armstrong

Nejslabší snímek jsem si odbyl asi hned na začátku. Chubbchubbs je sice roztomilý film a je v něm spousta sci-fi popkulturních referencí, takže skalní fanoušci se určitě zaradují, jinak byl ale film celkem neslaný nemastný a že bych se jó smál, to se nestalo. Pochválit však musím animaci a celkový vizuální styl, který i po dvaceti letech vypadá skvěle. Spousta pozdějších CGI snímků se s tím nemůže srovnat, takže aspoň v něčem byl snímek nadprůměrný.

Kde zhlédnout: Na Youtubu je anglická verze, bohužel bez českých titulků

2. Katedrála (Katedra) — Tomek Bagiński

Katedrála (Katedra) — Tomek Bagiński
Katedrála (Katedra) — Tomek Bagiński

Podívejte, takový film se dnes už velmi špatně hodnotí. Nezapomeňte, že už má skoro 20 let. Ano, tehdy mohl působit velmi pompézně a velkolepě, ale měřeno dnešní optikou mi film přišel spíše jako technologické demo, nebo intro k novému dílu Heroes of Might & Magic. Zkrátka — hezky to vypadá, hraje k tomu podmanivá hudba, ale obsah je tak prázdný, jako balíček čerstvě otevřených brambůrek Lays. Za atmosféru dávám body navrch, ale jinak mě film nezaujal. Velmi by mě zajímalo, zda průchod katedrálou imituje průchod Společenstva doly v Morii, protože scény vypadají dost podobně a film vznikl nedlouho po Pánovi prstenů.

Vtipné je, že co před 20 lety bojovalo v hlavní soutěži Oscara, dnes najdeme v jakékoliv průměrné hře v mnohem lepší lepší podobě. Holt, pokrok nezastavíš.

Kde zhlédnout: Na Youtubu. Film je beze slov.

3. Kolo (Das Rad) — Chris Stenner, Heidi Wittlinger, Arvid Uibel

Kolo (Das Rad) — Chris Stenner, Heidi Wittlinger, Arvid Uibel
Kolo (Das Rad) — Chris Stenner, Heidi Wittlinger, Arvid Uibel

Tak tohle mi sedlo náramně. Příběh dvou kamenných kamarádů, kteří ze své pozorovatelny vysoko na kopci sledují souboj člověka s přírodou, u kterého je jasné, že pomíjivý život vyvinutých opic nikdy nemůže zvítězit. Je to vtipné, je to krásně animované (chvála bohu za to, že ne každý oscarový kraťas na přelomu tisíciletí musel být CGI) a sice se to nezařadí mezi úplné topky, nicméně mi film přirost k srdci a určitě si ho ještě někdy pustím.

Kde zhlédnout: Na Youtubu je verze s anglickými titulky, dialogy jsou v němčině.

4. Atamajama — Kódži Jamamura

Atamajama — Kódži Jamamura
Atamajama — Kódži Jamamura

Tohle mohli vymyslet jedině Japonci. Originální, byť poněkud bizarní, napůl zábavný a napůl otravný snímek, který byl snad ve formě nějakého žalozpěvu? Nejsem žádný odborník na japonskou kulturu, ale něco mi říká, že tohle je nějaký klasický útvar, kterého se autor držel. Sledujeme tak muže, který sbírá kdejakou veteš, je mu líto se vzdát i pecek od třešní a nakonec mu na hlavě vyroste třešeň. Ale pozor, nevytrhávat, poněvadž ve vzniklé díře by mohlo vzniknout jezírko, ve kterém… Ach, musím dál pokračovat? Sami vidíte, jak praštěné to je.

Možná to autor myslel jako alegorii na něco, ale to něco jsem v tom nenašel. Bohužel — možná to mělo nějaký hlubší smysl, kdo ví. Ručně kreslená animace filmu celkem sedla.

Kde zhlédnout: Na Youtubu je verze s anglickými titulky, dialogy jsou v japonštině.

5. Mikeovo nové auto (Mike’s New Car) — Pete Docter, Roger L. Gould

Mikeovo nové auto (Mike's New Car) — Pete Docter, Roger L. Gould
Mikeovo nové auto (Mike’s New Car) — Pete Docter, Roger L. Gould

Příšerky s.r.o. mám moc rád, takže tomuhle snímku přidávám trochu bonusových bodů už z principu. Ve výsledku se to od celovečerního filmu nijak neliší, je to taková krátká taškařice. Spousta lidí se tomu určitě zasměje, já jsem si párkrát odfrkl a nemohl jsem se opět jednou zamyslet, jak může takový moloch s desítkami animátorů, jako je Pixar, soupeřit ve stejné kategorii s one-man projekty, kterých už během několika ročníků bylo nespočet.

Aspoň, že to tentokrát Pixar nevyhrál.

Kde zhlédnout: Na Youtubu je anglická verze. Angličtina je jednoduchá, titulky nejsou potřeba.

Závěr

Jak jsem psal již v úvodu, tento ročník byl poněkud průměrný. Nejvíce se mi líbil snímek Kolo o dvou kamenných kamarádech, kteří proplouvají časem. Na opačném konci byla nevtipná taškařice The ChubbChubbs! a zbývající snímky se vešly tak nějak mezi ně bez ladu a skladu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *