Krátké animované filmy nominované na Oscara 2003 & kde je zhlédnout

Rok 2003 a s ním pětice filmů, které nijak neohromily. Tedy až na Harvieho Krumpeta, letošního vítěze, který byl kouzelně melodramatický. Ale o tom až dále!

1. Zajdalen (Boundin‘) — Roger Gould, Bud Luckey

Zajdalen (Boundin') — Roger Gould, Bud Luckey
Zajdalen (Boundin‘) — Roger Gould, Bud Luckey

Pixare, Pixare. Už zase? Já vím, dívám se na ty oscarové ročníky v obrácené chronologii, takže tohle byl v podstatě jeden z těch prvních pixarových animáků a neměl bych ho porovnávat s těmi, co přišly až po něm. A musím uznat, že po vizuální stránce se povedl a zub času se do něj nijak významně nezakousl. Bohužel tomu schází nějaká náplň, která by dokázala přinést více, než jen obyčejné klišé „každý za něco stojí, ať je takový nebo makový“. Dost nezajímavé, bohužel.

Kde zhlédnout: Na Youtubu je anglická verze, na Uložtu pak česky dabovaná.

2. Nibbles — Christopher Hinton

Nibbles — Christopher Hinton
Nibbles — Christopher Hinton

Oceňuju originalitu snímku. Oceňuju, v jakém naprosto minimalistickém duchu to bylo animované. Oceňuju, že v jednom či dvou momentech to bylo trochu vtipné. Ale jinak to bylo extrémně otravné, nevkusné a byl jsem velice rád, že má film jen pár minut. Koukat na to o něco déle, asi by se mi spustila krev z nosu a začal bych se dávit. Ne, tohle opravdu nebyl výjimečný snímek, tohle byla uřvaná blbina.

Kde zhlédnout: Na Youtubu, film je němý (i když dost hlasitý).

3. Destino — Dominique Monfery

Zajímavý snímek ani ne tak tím, co zobrazuje, nýbrž svým pozoruhodným vznikem. Začátky prací na snímku se totiž datují až do roku 1945, kdy se jistý Walt Disney a Salvador Dalí (možná jste o nich slyšeli) dali dokupy s cílem natočit krátký animovaný film. Kvůli finančním problém byl však snímek uložen k ledu, zůstaly kompletní storyboardy a 17 vteřin snímku. V roce 1999 byly materiály k filmu objeveny v archivu a studio mu dalo zelenou. Po několika desítkách let se tedy snímek podařilo dokončit, nešlo však už jen o tradiční kreslenou animaci — tu doplnila i počítačová grafika.

Samotný snímek je vcelku zajímavý, ale nijak přehnaně. Dalího surrealismus někomu sedne a někomu ne, pro mě byl snímek průměrnou podívanou.

Kde zhlédnout: Na Youtube, film je němý.

4. Scratovo dobrodružství (Gone Nutty) — Carlos Saldanha

Scratovo dobrodružství (Gone Nutty) — Carlos Saldanha
Scratovo dobrodružství (Gone Nutty) — Carlos Saldanha

Ale jo, Veverčák Scrat baví i po těch letech. Dnešního diváka už sice vůbec ničím nepřekvapí, protože své ječení, mlácení a škrábání předvedl už několikrát, ale první Dobu ledovou mám pořád hodně rád a doprovodné filmečky s nešikovnou veverkou se mi líbily už tehdy. V pozdějších celovečerácích byl Veverčák asi to nejlepší v daném filmu, i proto si tyhle jednohubky člověk užije i dnes.

Kde zhlédnout: Na Youtube, film je němý.

5. Harvie Krumpet — Adam Elliot

Harvie Krumpet — Adam Elliot
Harvie Krumpet — Adam Elliot

Film o jednom celoživotním smolařovi byl příjemným překvapením, z obrázků film vypadal tak trochu odpudivě a nevlídně. Ale opak je pravdou — ano, nemůžu říct, že by ty plastelínové figurky byly nějak krásné, ale film je to pozoruhodně vtipný a tragikomický, od začátku mě dokázal naladit svým humorem. Harvie je smolař a smůla se mu lepí na paty a někdy jí jde naproti doslova čelem, vypadá trochu jako retardovaný Homer Simpson a podle internetových zdrojů je i částečně autobiografický. Adam Elliot, autor snímku, o pár let později natočil stejnou technikou celovečerní (a povedený) film Mary a Max.

Kde zhlédnout: Na Uložtu s českými titulky.

Závěr

Letošní ročník byl poněkud slabší. Za alespoň trochu nadprůměrný považuju snímek Harvie Krumpet, který nakonec získal zlatou sošku — poprávu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *