Čtenářský deník: Ostrov Duma Key — Stephen King (7/2021)

Stephen King - Duma Key
Stephen King — Ostrov Duma Key

Kingovka z roku 2008, která sice u mnohých čtenářů nebude v TOP žebříčku tohoto autora, ale mě si získala už při prvním přečtení před 13 lety. A letos jsem si při druhém přečtení lásku k této knize připomněl a těším se, až se za další spoustu let na prosluněné pláže Dumy Key zase vrátím.

Kniha si vystačí s naprostým minimem postav, velkou část sledujeme pouze vnitřní monolog hlavní postavy, Edgara Freemantlea. Ten byl svého času velmi úspěšným podnikatelem ve stavebnictví, manželem i otcem dvou dcer. Při nezaviněném incidentu na staveništi však přijde o pravou ruku, výměnou získá vztek, sebevražedné myšlenky a permanentní bolest hlavy. Edgar se zkrátka změní a uchýlí se do roje vlastních myšlenek, které ho stále častěji vytrhují z běžného života a tlačí někam k okraji, po kterém následuje jen pád do propasti.

K pádu do tmy nakonec nedojde, Edgar se vzdá předchozího života, manželka se s ním rozvede a chladnou Minnesotu vymění za žluté pláže prosluněné Floridy, konkrétně zakotví na ostrově Duma Key. Nejen změna klimatu mu prospěje, na ostrově potkává i jediné dva další obyvatele (Elizabeth, dlouholetou obyvatelku ostrova, toho času již velmi starou, a jejího ošetřovatele Wiremana) a stanou se z nich velmi dobří přátelé.

Edgarovi se ale na ostrově dějí velmi zvláštní věci a získává schopnosti, o kterých netušil, že je v sobě má. Stane se z něj velmi uznávaný malíř bez předchozích zkušeností, ale nejen že z jeho obrazů mrazí v zádech, Edgar postupně zjišťuje, že jimi vyobrazené události mají úzkou spojitost s událostmi, které se na ostrově staly před sto lety. Událostmi, při kterých tuhla krev v žilách, zemřelo několik lidí a v nichž byla zapletena samotná Elizabeth, toho času malé dítě, jehož perspektivou si přečteme několik kapitol.

Kniha je v některých místech perfektně strašidelná, rozhodně bych se nebál přirovnat ji k nejlepším hororovým kouskům od Kinga. To, že je několik lidí odříznutých od civilizace a dějí se jim nadpřirozené/hororové věci, je pro mě vždycky skvělý výchozí stav. Ať už u filmů či seriálů (např. Úsvit mrtvých nebo Walking Dead), nebo u knih. A tato kniha toho využila beze zbytku a vám ji moc doporučuji.


⭐⭐⭐⭐⭐
5/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *