Krátké animované filmy nominované na Oscara 2004 & kde je zhlédnout

1. Guard Dog — Bill Plympton

Guard Dog — Bill Plympton
Guard Dog — Bill Plympton

Režisér Bill Plympton má vcelku rozpoznatelný umělecký styl, který vypadá zhruba tak, jako když si moje děti kreslí voskovkama. Ale ne, to nemyslím jako urážku, ten dětinský styl kresby mi tu vůbec nepřekážel, naopak. K takové taškařici, dá—li se několikanásobná smrt člověka nazvat taškařicí, se to hodí.

Snímek by v Americe právě kvůli násilí označen eRkovým ratingem, ale ono tady má celkem smysl. Ponoříme se totiž do mysli psa, který se urputně snaží bránit svého páníčka. Před čím? Před vším! Každý v dohledu je podezřelý a vemte jed na to, že ta nevinně tvářící se veverka, ten slepý krtek i ten krásný motýl, ti všichni chtějí vidět člověka pod drnem.

Kde zhlédnout: Na Vimeu. Snímek je němý.

2. Gopher Broke — Jeff Fowler

Takový vcelku neslaný nemastný kraťas, vtipem také zrovna neoplývá (ale je možné, že v roce 2004 bylo ještě naražení hlavní postavy hlavou do sloupu, když běží jedním směrem a jiným směrem se kouká, ještě vtipné). Takových už jsem viděl spousty, a kdybych si jej kvůli psaní tohoto článku nepustil znova, pravděpodobně bych si ani nevzpomněl, o čem pořádně byl.

Musím ovšem ocenit technickou stránku, protože na rok 2004 vypadá snímek velmi dobře a má příjemnou hudbu. Režisér filmu Jeff Fowler se dokázal vypracovat, loni režíroval celovečerního Sonica. Pěkná práce!

Gopher Broke — Jeff Fowler
Gopher Broke — Jeff Fowler

Kde zhlédnout: Na Youtube. Snímek je němý.

3. Birthday Boy — Sejong Park

Zajímavě nezajímavý film, který se pokouší o nějaký přesah. Jen jsem moc nepochopil o jaký. Asi že válka je zlo. Ve snímku sledujeme malého chlapce v Korei v 50. letech, který tráví čas poflakováním se ve válkou zničené a opuštěné vesničce. A to je vlastně všechno.

Chválím animaci a celkově grafiku, ale ruku na srdce, dnešní kdejaká hra na telefony vypadá mnohonásobě lépe. Ale na tu dobu to bylo jistě dobré.

Birthday Boy — Sejong Park
Badgered — Sharon Colman

Kde zhlédnout: Na Vimeu. Snímek je němý.

4. Lorenzo — Mike Gabriel

Skvělá animace, ale jinak mě tato disneyovská taškařice obsahově nezaujala. Kočka se pere se svým ocasem… Konec příběhu.

Zajímavý je zrod snímku. Joe Grant, který u Disneyho pracoval od roku 1933 jako animátor, chtěl snímek natočit už v roce 1949, ale nikdy k tomu nedošlo. Až v roce 2004 jeho myšlenku zpracoval Mike Gabriel, a to s pomocí právě Joe Granta, který v té době měl již úctyhodných 95 let.

Badgered — Sharon Colman

Kde zhlédnout: V úžasném „kinoripu“ na Youtube. Snímek je němý.

5. Ryan — Chris Landreth

Oho, tak tohle byl moc dobrý film ze života. A to doslova, protože Ryan z názvu filmu není nikdo jiný, než slavný animátor ze 70. let, Ryan Larkin. Ten byl tak slavný, až se pod její tíhou propadl do změti alkoholu, kokainu a bezdomovectví, ze které se dostal až na začátku nového milénia díky shodě několika velkých náhod, o kterých si určitě přečtěte na anglické Wikipedii.

Film má skvělou vizuální stránku, postavy vypadají realisticky (na tu dobu úctyhodný výkon), ale jsou různě zdeformované vším, co je v životě potkalo. Sám Ryan už je tak skoro jen vlastním stínem, chybí mu skoro celý obličej. I přesto dokáže režisér Chris Landreth (který sám ve filmu vystupuje, jelikož jde o jeho rozhovor s Ryanem) z neúplných obličejů vyždímat celkem dost emocí.

Badgered — Sharon Colman

Kde zhlédnout: Celý film je vlastně dialog mezi autorem snímku a hlavní postavou. Proto bych doporučil titulkovanou verzi (anglicky) na webu NFB zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *