Čtenářský deník: Later — Stephen King (6/2021)

Stephen King — Later
Stephen King — Later

Kniha Later je horká novinka od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, Stephena Kinga (viz např. nedávný čtenářský deník Outsidera). Kniha vyšla teprve tento měsíc, přečetl jsem ji tedy v angličtině, protože na český překlad se mi jednoduše nechce čekat. To u Kinga nikdy není problém, píše velmi srozumitelně a mírně pokročilý angličtinář by neměl mít žádný problém se knihou prolouskat.

Kniha vyšla v edici Hard Case Crime, které se specializuje na krimi novely. Pro Kinga je to po Colorado Kid (2005) a Joyland (2013) již třetí kniha v tomto vydavatelství a Kingovi fanoušci ví, že oproti jeho klasickým románům (čti: 600+ stránkové bichle) jde o odlehčenější literaturu, jakkoliv se třeba tematicky zase tolik neodlišují. Odlišnost hledejte spíše v méně rozvitém příběhu, tady se jde k jádru věci poměrně rychle (kniha má 256 stran) a nečekají nás desítky postav, dějové kličky a nic podobného.

Hlavní postavou je malý hoch jménem Jamie Conklin, který je až na malou výjimku zcela obyčejný. Bohužel pro něj je ta výjimka dosti nepříjemná, Jamie totiž vidí mrtvé lidi těsně poté, co zemřou, a než se odeberou na onen svět (což trvá většinou pár dní). S mrtvými může i komunikovat a oni mu nemohou lhát, což se postupně ukáže jako velká výhoda (může předat vzkaz pozůstalým) i nevýhoda (Jamie se zaplete s lidmi, kteří o jeho daru/prokletí vědí a snaží se jej využít ve svůj prospěch).

Jamie mrtvoly vidí v tom stavu, v jakém opustili náš svět, takže pokud někdo zemřel po střelné ráně do hlavy, vidí Jamie díru v hlavě, což pro šestileté dítě není zrovna ideální obrázek (a že ty smrti můžou být ještě mnohem horší se v knize také dozvíme). Ačkoliv si Jamie svoje schopnosti střeží a nikde se jimi nechlubí, nakonec se chtě nechtě svěří alespoň matce, se kterou vyrůstá (otec neznámý).

Mluvit s mrtvými vlastně není o moc jiné, než mluvit s živými. Kromě apatie a pravdomluvnosti jsou neškodní. Alespoň tak to dlouho vypadá, než Jamie potká sériového vraha, který nejenže po pár dnech nezmizí, ale Jamieho pronásleduje a jednou za čas o sobě dá nepěkně vědět.

King si pro své fanoušky připravil pár pomrknutí, jak už to mívá ve zvyku. Dočkáme se tedy například rituálu Chüd, dobře známého z nejlepší Kingovy knihy, TO (bez debat!). Za mně velké doporučení, Later má spád, Jamie byl sympatická hlavní postava a občas jsem se příjemně bál. Pokud od této Kingovky nečekáte nic spektakulárního ve stylu jeho dřívějších románů a spokojíte se s oddechovou novelou, budete velmi spokojeni.


⭐⭐⭐⭐⭐
5/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *