Čtenářský deník: Outsider — Stephen King (4/2021)

Stephen King - Outsider
Stephen King – Outsider

Stephen King patří k mým nejoblíbenějším autorům. Stačilo by zmínit dvě jeho nejznámější díla — Temnou věž a TO — a nic víc bych od něj vlastně ani číst nemusel. Bohužel v poslední dekádě se King trochu zapomněl. Rozhodně nepíše špatné knihy, každá je nějakým způsobem zajímavá, ale největší slávu už má pravděpodobně za sebou.

Outsider je někde na půli cesty mezi tím nejlepším, co King napsal, a tím průměrem, který přišel v poslední době. První třetina knihy je naprosto fenomenální, dlouho jsem se takto do ničeho nezačetl. Ve zkratce a bez spoilerů můžu prozradit, že v americkém maloměstě se stane vražda malého chlapce, a to dosti brutální. Všechny přímé důkazy (otisky prstů, očití svědkové, DNA na místě) jasně ukazují na místního občana Terryho Maitlanda, který je ve městě velmi oblíbený, věnuje se mládeži a s ostatními velmi dobře vychází.

Protože jde o velmi citlivý případ a místní policie z něj chce mít exemplární příklad, zatknou Maitlanda přímo během baseballového zápasu, kde trénuje malé děti. Před zraky všech, včetně vlastní rodiny. Proč také ne, vždyť řetězec důkazů je neomylný. Jenže to není tak jednoduché, Maitland od začátku vinu popírá a jak se brzy ukáže, na dobu vraždy má neprůstřelné alibi. Nebyl ani ve městě, když se zločin stal — s několika dalšími lidmi byl tou dobou desítky kilometrů daleko. Důkazů pro jeho nevinu se postupně objeví ještě více, a tak tu máme paradoxní situaci: může být člověk na dvou místech zároveň?

Přesně s touto premisou King knihu uvedl na trh. Hlavní vyšetřovatel je člověk racionální povahy a nevěří na bubáky, tudíž je pro něj jakékoliv nadpřirozené vysvětlení nepřijatelné (nemějme mu to za zlé, od policie by člověk tabulku s písmenky, vyvolávání duchů nebo čtení z kávové sedliny nečekal). Ale kdo zná Kinga, tak chápe, že bez kapky nadpřirozena se zkrátka neobjedeme ani tentokrát.

Ve skloubení reality s fikcí je King jednička a pravděpodobně neznám jiného autora, který by dokázal ty nadpřirozené kapky do naší reality vměšovat tak přirozeně, tak uvěřitelně. Zhruba v půlce knihy dojde ke zvratu a celkové změně narativu, protože původní hlavní postavu (policistu Ralpha Andersona) vystřídá Holly Gibney, kterou čtenáři znají z předchozí Kingovy detektivní trilogie o mercedesovském vrahovi. Zhruba v těchto místech pro mně kniha začala trochu ztrácet dech a po skvělém úvodu přišlo mírné vystřízlivění.

Celkově ale knihu hodnotím pozitivně, v některých momentech jsem se i dost bál, takže jednozačně doporučuji.


⭐⭐⭐⭐
4/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *