Český animovaný film Dcera od Darie Kaščejevové (na ČSFD pěkných 87 %) loni vyhrál studentského Oscara, což se českému animovanému filmu povedlo naposledy před třiceti letech – v roce 1989 byl stejnou cenou vyznamenán Jan Svěrák za svůj film Ropáci.
Pro Dceru to není jediný Oscar, kterého může získat — film byl totiž nominován i na „dospělého“ Oscara v kategorii krátký animovaný film. A tak se 10. února 2020 popere v konkurenci dalších 4 kraťasů o nejcennější filmovou cenu na této planetě. Samozřejmě bych to českému filmu moc přál, a budu mu držet palce. Docela mě zajímalo, jak jsou na tom další kraťasy nominované v této kategorii a jakou proti nim má Dcera šanci. Jak si tedy vede oproti ostatním?
1. Dcera — Daria Kaščejevová
Národní hrdost stranou — Dcera by se mi hodně líbila, i kdyby pocházela z Čukotky. Jsem rád, že tento snímek bude reprezentovat Českou republiku — je intimní, silný, dojemný, nápaditý, přitom velmi náročný na výrobu. Loutky ve spojení s ruční kamerou se nevidí často — už tohle je hodně plusových bodů pro Dceru. O snímku jsem psal v předchozím článku.
Kde zhlédnout: Na českém portále dafilms.cz zde. Bohužel zrovna tento snímek je placený — musíte si pořídit měsíční předplatné (a obratem ho zrušit) za 135 Kč. Můžete pak ale zhlédnout celou videotéku, ne jen tento krátký film. Tak existuje ještě jedna možnost, a ta je bezplatná. Zaregistrujte se na zmíněném portále dafilms.cz a film nasdílejte na svůj Facebook (přímo u filmu je k tomu určené tlačítko) — můžete se na něj poté bezplatně podívat. Beze slov.
2. Mémorable — Bruno Collet
Podle mnohých zahraničních serverů se jedná o hlavního kandidáta na vítěze. Francouzský režisér Bruno Collet zachytává každodenní trable očima postaršího malíře (a jeho manželky), který se vyrovnává s Alzheimerovou chorobou, a tedy s postupně mizejícím a stále více cizím světem kolem sebe.
Je to velmi dojemné, krásně nasnímané, hodně se mi líbila animace a celkově vizuální pojetí, které kombinuje různé styly — stejně jako Dcera je i Mémorable loutkový film. A hlavní hrdina mi přišel správně sympatický, koukalo mu z očí mládí, ačkoliv je již v pokročilém věku a s degenerativní chorobu na krku.
Hlavní postava Louis je inspirován reálným americkým malířem Williamem Utermohlenem (zemřel v roce 2007), který trpěl Alzheimerem, nicméně malování se nevzdal a v průběhu několika let namaloval sérii svých autoportrétů. Je to velmi zajímavý pohled na měnící se autorovu perspektivu a vidění světa. Viz třeba tento článek, kde jsou autoportréty k vidění.
Film má krásnou hudbu — objevil jsem díky němu skladatele Nicolase Martina. Soundtrack z filmu si můžete zdarma poslechnout na jeho SoundCloudu, zatím není nikde jinde dostupný. Psal jsem autorovi — během února by měly všechny jeho soundtracky být dostupné na všech digitálních platformách.
Aktualizováno 10. 2.: Mémorable už je k poslechu na Google Music i Spotify. S autorem soundtracku jsem udělal rozhovor.
Kde zhlédnout: Celý film si můžete pustit s anglickými titulky na Vimeu zde.
3. Kitbull — Rosana Sullivan
Z velké části roztomilá taškařice o černém kotěti a jeho světě, z části pak vážné téma o týraném pitbullovi. Určitě jste pochopili, že ti dva se skamarádí. Samozřejmě je to moc pěkné (ta roztomilá část naštěstí přebije tu smutnou), ale to je tak maximum, co můžu o filmu říct – moc pěkné.
V porovnání s ostatními filmy je slabší — tématem i výtvarnou stránkou. Týrání samozřejmě není triviální téma, ale rodinné drama, ať už jde o vztah rodiče s dítětem, nebo nemoc v rodině, je pro mě silnější.
Kde zhlédnout: Celý film si můžete pustit zdarma na youtube. Beze slov.
4. Hair Love — Matthew A. Cherry
Film o sebevědomí otce, který se snaží dceři pomoct s účesem jejího objemného afra, protože matka, která to dělává vždycky, to z různých důvodů nemůže udělat. Přijde mi, že bez matky by ten film byl lepší — bral jsem ji jen jako srdceryvný prvek pro vyvolání emocí. A to mě vždy spíše vytočí, takže to funguje přesně naopak, než tvůrci zamýšleli.
Stejně jako u Kitbulla můžu říct, že je to pěkné, ale nijak výjimečné. Vizuální styl mě moc neuchvátil — podobných filmů vidíte desítky. Z pětice nominovaných mi tento přišel nejslabší, hodně bych se divil, kdyby vyhrál na úkor všech ostatních.
Kde zhlédnout: Celý film si můžete pustit zdarma na youtube. Beze slov.
5. Sister — Siqi Song
Příběh čínské rodiny z počátku 90. let a téma sociálního inženýrství, konkrétně politiky jednoho dítěte (viz. wikipedia), která od počátku 80. let až do roku 2015 zakazovala obyvatelům Čínské lidové republiky více než jedno dítě na rodinu (nebylo to plošně pro všechny, viz zmíněná wiki).
Tohle je intimní příběh bratra a sestry, kteří žijí každodenní běžný život. V podstatě se toho ve filmu až tolik nestane. Přišlo mi celkem zvláštní rozhodnutí, že i přes takto krátkou délku je film rozdělený na kapitoly — spíše mě to rušilo a byl bych pro, aby jejich příběh byl nerušený předělujícími titulky.
Výtvarně se mi moc líbil — plstěné loutky jsou kouzelné, při detailních záběrech je vidět, jak se na nich míhají jednotlivé nitky. Mezi všemi nominovanými bych Sister zařadil přesně do středu.
Kde zhlédnout: Cca za 50 Kč si jej můžete prohlédnout na Vimeu s anglickými titulky.
Závěr
Pětice nominovaných filmů, některé velmi intenzivní, některé celkem vydařené — vyložené špatný asi v nejužším výběru na Oscara nenajdeme. Předpokládám, že nakonec se bude rozhodovat mezi dvěma — Dcerou a Mémorable. To jsou i moji favorité a nedokážu popravdě rozhodnout, který se mi líbil více, i když potajmu fandím Dceři. Pokud vyhraje kterýkoliv z této dvojice, budu s volbou spokojený. Nejméně se mi asi líbilo Hair Love s Kitbullem, Sister je uprostřed.
Aktualizováno 10. 2. 2020: Oscara si nakonec odnesl film Hair Love. Za mně dost zklamání.