Nejlepší filmové trailery — část druhá

Nedávno vyšel první díl nejlepších trailerů, ve kterém přistála várka deseti ukázek. V druhém díle přináším dalších deset a opět půjde o devět filmových a jednu bonusovou herní ukázku.

Počátek (2010)

Christopher Nolan poprvé. A hned těžký kalibr s Počátkem, jehož trailerový styl začali postupně kopírovat snad všichni. Schválně, kolikrát jsme od té doby slyšeli v traileru zvuk, jež zahraniční fandové pojmenovali BRRRAAAAAAM? Mockrát, a setkáváme se s tím dodnes, ale Počátek to všechno odstartoval.

Ale co naplat, trailer to byl výborný a přesvědčil mě ke dvěma návštěvám kina. Originální snový svět, perfektní casting (kromě Nolanových stálic hlavně DiCaprio) a příslib velké akce. Taky jsem díky traileru objevil Zacka Hemseyho, jehož song Mind Heist v ukázce slyšíte. Pro pobavení si můžete pustit i a capella verzi traileru, nejlépe hned po zhlédnutí toho původního.

Hudba v traileru: Zack Hemsey — Mind Heist (Spotify, Youtube)

Prometheus (2012)

Aha, tak v minulém díle jsem se možná unáhlil s Terminátorem, když jsem tvrdil, že je rozdíl mezi trailerem a výsledným filmem u něj největší. Prometheus mu totiž skvěle sekunduje. Ukázka byla přitom maximálně navnazující. Úžasná vizuální stránka a design, ansámbl skvělých herců (mám chuť si ten film zopakovat už jen kvůli Idrisi Elbovi, kterého jsem tehdy neznal a vůbec nezaznamenal) a hlavně prequel Vetřelců, jedné z nejlepších filmových sci-fi sérií.

Co naplat — atmosféra z ukázky, která slibovala hororovou podívanou, se nakonec ve filmu změnila v rozbředlou nesmyslnou srajdu (trochu to spravily dovysvětlující videa na Youtubu, ale bez nich mi film opravdu smysl nedával). Potenciál maximální, výsledek spíš k vzteku. Tím spíš, že to pro mně zabilo všechna další pokračování a prequely Vetřelců.

Hudba v traileru: Audiomachine — Judge and Jury (Youtube, Youtube verze se skřeky)

Harry Potter a ohnivý pohár (2005)

V minulém díle nej trailerů byl Vězeň z Azkabanu, dnes se dostalo na další díl, tedy Ohnivý pohár. Tenhle trailer je tu možná trochu navíc, nechci o něm tvrdit, že se může srovnávat s těmi nejlepšími, i když solidní mrazení v zádech z něj mám pokaždé.

Potter byl tou dobou u mně na vrcholu, knížky jsem hltal hned jak vyšly (a podílel se na jejich nelegálních překladech). Warneři už si trailer pohlídali, aby fungoval. Přechod okolo 50. vteřiny z neškodné pohádky do mnohem temnějších tónů dává tušit, že tentokrát už půjde teenagerům opravdu o kejhák a Voldemort se vrátí v plné síle. Bohužel, laťka nastavená Vězněm z Azkabanu už nikdy překonána nebyla a filmový Potterverse mně začal čím dál více nudit.

Hudba v traileru: Immediate music — Prince of Darkness (Spotify, Youtube)

300: Bitva u Thermopyl (2007)

V komiksech jsem se zasekl u Kačera Donalda a bratrstva Kočičí pracky, takže povědomí o tom, že existuje nějaká komiksová Třístovka, a že se má převést na filmové plátno, se mi vyhýbala jako liga mistrů fotbalové Spartě. O to větší šok jsem zažil z traileru, jehož totální stylizace, řízné elektronické tóny a maskulinita Gerarda Butlera a jeho souputníků vypadaly dost nadupaně a neokoukaně (na dva roky staré Sin City jsem asi zapomněl, co už).

Trailer super a film, na rozdíl od svého sequelu, taky obstál. THIS IS SPARTA!

Hudba v traileru: Nine Inch Nails — Just Like You Imagined (Spotify, Youtube)

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tady si dovolím uvést hned dvě ukázky k jednomu filmu. Nejdřív krátký, minutový teaser. Osobně ho mám radši než pozdější trailery, voice-over kuního ksichtu Buttercapa Cumbersnatche je dost mrazivý a konkrétně věta „I have returned to HAVE – MY – VENGEANCE“ společně s odhalením hlavního záporáka je dost cool.

Pozdější trailer je samozřejmě nabušenější, opulentnější, uvidíme v něm mnohem více akce i naprosto zbytečných skoro-nude scén s Alice Eve (ne, že by se na ni hezky nekoukalo) a s epičtější hudbou. Ten krátký teaser mi však stále leží blíže srdci.

Hudba v traileru: Critical Mass — Requiem of the Gods (Spotify, Youtube)

Temný rytíř (2008)

Nolan podruhé, tentokrát s Temným rytířem. Batman Begins mě dlouho nijak nevzrušoval, nikdy jsem netopýřího muže nežral a v době, kdy přišel reboot s Christianem Balem jsem neměl moc ponětí ani o Baleovi, ani o Nolanovi, kteří by mě později k filmu dokázali stoprocentně přilákat. Velcí oblíbenci se z nich ale stali až o něco později.

Takže co tu máme? Nejkontroverznějšího Jokera, o němž fanoušci měli jasno dávno předtím, než se dokázal předvést? Trailer slušně šlape na plyn a jsem rád, že je v něm použit originální soundtrack od dua Zimmer & Howard, který dost žeru. Osobně nestavím Temného rytíře výše než ostatní dva díly trilogie, ale trailer měl nejlepší.

Hudba v traileru: Něco z oficiálního soundtracku (Spotify, Youtube)

Pán Prstenů: Dvě věže (2002)

Tenhle trailer tu mám z jediného důvodu. Na konci hraje Requiem for a Dream od Clinta Mansella v orchestrální verzi. To je ten typ skladby, který by epickou podívanou udělal i z krájení brambor do vánočního salátu. Ne že by to druhý Pán prstenů potřeboval, tady by naopak mohlo být úplné ticho a stejně by ta epičnost bitev, nebo naopak intimita postav z obrazovky vystupovala. Jinak byl ale trailer vlastně zbytečný, Tolkienovi fandové mají knihy načtené a všichni ostatní se na udici chytli u prvního dílu, takže kina by byla plná tak jako tak.

Hudba v traileru: Clint Mansell — Requiem For A Dream Orchestral (také známé jako Requiem For A Tower) (Spotify, Youtube)

Kong: Ostrov lebek (2017)

Něco si musíme ujasnit. Miluju filmy s monstrama. Miluju filmy, kde je skupina lidí uzavřená na místě, odkud nemůže ven. Dejte tomu aspoň trochu slušné CGI a aspoň trochu fungující scénář a budu vrnět blahem, sním u toho v kině XXL pakl popkornu a vypiju dva litry koly. Klidně ať to trvá 3 hodiny a je tam nonstop akce.

Měl tohle Kong? To si pište. A měl taky úžasně nadupaný trailer, u kterého zvuky a ruchy z filmu doplňují hudební podkres tak symbioticky, že jsem to snad u žádné jiné ukázky neviděl. Neskutečná popkornová jízda — sedmdesátkový soundtrack v traileru navozuje správný feeling, a já se tetelím blahem a říkám: hrňte to do mně!

Hudba v traileru: The Animals — We’ve Gotta Get Out Of This Place (Spotify, Youtube)

Válka světů (2005)

Tohle je taky takový otloukánek. Ne, že by se mi nakonec Válka světů nelíbila, považuju ji ale za jedno z trochu slabších Spielbergových sci-fi. On ani ten trailer ve srovnání s nejlepšími ukázkami není žádná extra třída, ale někdy v roce 2004 mně zaujal tou akční sekvencí v čele s převrátivším se mostem a létajícími kamiony. Jo, u toho mám mrazení dodnes. Film se mi trochu vypařil z hlavy, malá Dakota Fanning nikoliv. Joo kde jsou ty časy, kdy jsem obdivoval herecké umění téhle malé cácory v Unesených nebo v Muži z ohně. Nemládneme.

Hudba v traileru: X-Ray Dog — Gothic Power (Spotify, Youtube)

Heavy Rain (2010)

Bonusový herní trailer věnuju hře Heavy Rain od studia Quantic Dream, které se specializuje na herní filmy / příběhové hry / interaktivní detektivky. Tento subžánr mám velice rád, začalo to Fahrenheitem právě od tohoto studia, následoval Heavy Rain (taktéž Quantic) či LA Noire, letos přišla řada na Life Is Strange (viz má recenze).

Heavy Rain je v podstatě film se vším všudy — propracované postavy i příběh, důraz na emoce realisticky (tehdy) vypadajících postav. Scénář je možná béčkový, ale ve hře oproti filmu funguje, navíc je okořeněný nelinearitou a možností volby. V traileru sledujeme upršené americké velkoměsto a v něm depresemi zmítaného Ethana, který v životě přišel o mnoho. Co všechno bude muset obětovat pro svoji rodinu?

Hudba v trailer: Nick Ingman & Terry Devine-King — Mars (Youtube)


Druhý (a poslední díl) nej trailerů končí. Budu rád, když zahlasujete v anketě níže a pokud jste minuli první díl, tak pokračujte sem.

Nejlepší trailer z uvedených:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *