Nejlepší filmové trailery — část první

Filmový trailer je úžasná dvousečná zbraň. Když je udělaný dobře, dokáže skvěle navnadit na nadcházející film. Mráz vám běhá po celém těle, hudba se vám vpíjí pod kůži a vy si ho pouštíte dokola a dokola až do té doby, než se můžete na biják vydat do kina. Pak nastanou dva možné scénáře: film vám dá na trailer zcela zapomenout, protože se setsakramentsky povedl. Trailer už nepotřebujete, protože film, na který vás trailer celou dobu připravoval a teasoval, se zařadí mezi vaše oblíbené snímky a dál vzpomínáte hlavně na něj.

Na opačné straně spektra jsou ty filmy, u nichž je nabušený trailer to nejlepší, co vám po něm zůstane. A mně osobně se tohle stává dost často, a můžu si nadávat tak akorát sám sobě. Za to, že jsem se nechal opít rohlíkem a hype si nechat vystoupat v hlavě do nejvyšších pater. Zažil jsem to už mnohokrát předtím: trailer zkrátka ukazuje to nejlepší a má jediný úkol: přitáhnout do kina platícího diváka. V tu chvíli už je vlastně jedno, jestli se film přehoupl přes laťku traileru, protože mince zacinkaly, konverze proběhla a trailer splnil svůj účel.

Za ta léta jsem nakoukal dost trailerů a vybral jsem dvacítku svých nejoblíbenějších, které si čas od časů pustím a nechám se znova pohltit. V první části předkládám prvních deset z nich — bez jakéhokoliv pořadí.

Terminator: Salvation (2009)

A začnu asi mým úplně nejokoukanějším trailerem, který zároveň nůžky nepoměru mezi ukázkou a výsledným filmem rozevřel nejvíc ze všech. Předchozí Terminátory jsem sice nijak zbožně neadoroval, ale rozhodně to byly skvělé filmy. I Vzpoura strojů se mi hodně líbila. Pak přišel tenhle trailer a já si sedl na prdel z toho, co jsem viděl.

Luxusní obsazení: Christian Bale, jeden z mých nejoblíbenějších herců, Sam Worthington, kterého Avatar zanedlouho vyšvihl na vrchol popularity; Anton Yelchin (smutný RIP), Dallas Bryce Howard. Všechno herci a herečky, které mám moc rád. K tomu kulervoucí hudba v podání Nine Inch Nails (konkrétně The Day The World Went Away), která se line celým trailerem. Vizuál se mi také hodně líbil, stejně jako výborná premisa post-apo světa, boj Odporu proti Skynetu a osobní rovina člověka-nečlověka Marcuse Wrighta.

Nekecám, ten trailer jsem viděl snad stokrát, dodnes cítím to mrazení v zádech. O to víc pak bolel pád na hubu z filmu, který se podle mě moc nepovedl (jemně řečeno). Tak moc, že zaťal sekeru mezi ty lepší a horší filmy z terminátoří série — nikdy jsem se už na žádné další pokračování nepodíval. Po pár letech jsem dal Salvation šanci na vykoupení, ale dojem z filmu se bohužel ještě zhoršil. Gratuluju všem, kteří tenhle film nepovažují za scénáristický fail, protože vizuálně a produkčními hodnotami film nezklamal. Jen to byla sračka. Sračka s jedním z nejlepších trailerů všech dob.

Hudba v traileru: Nine Inch Nails — The Day The World Went Away (Spotify, Youtube)

Tron: Legacy (2010)

Oh la la. Vizuální orgie, neonová světla kam se podíváš, videoherní svět s vlastními pravidly a logikou, motorky se světelnou stopou, o kterou se rozmázne váš soupeř, sexy Olivia Wilde, omlazený Jeff Bridges. Slibný mix, který na nový level vyhoupla elektro hudba Daft Pank (nejen v traileru, ale i v celém filmu).

Pokračování legendárního Trona (kterého jsem neviděl) v novém vizuálním kabátku mně však tak nudilo, že jsem jej dokoukal stěží do půlky. Jakýkoliv pokus o dokončení skončil mým usnutím, ale já tak trochu cítím, že bych měl filmu dát ještě jednu šanci, nejlépe i s prvním díem z roku 82′. Druhá půlka filmu možná nebyla tak nudná, vizuálně to lahodilo oku… Ano, ještě se k tomu vrátím. Ale nejdřív si ještě párkrát sjedu trailer, jemuž vévodí dunící a elektrizující Daft Pankáči.

Hudba v traileru: Daft Punk — The Game Has Changed (Spotify, Youtube)

Transformers 3 (2011)

Transformers u mně skončili u prvního dílu. Už ten byl pro mně ambivalentní záležitostí, u které jsem se v průběhu časů nemohl rozhodnout, jestli jde o směšnou přeplácanou hovadinu, nebo maximální audiovizuální zážitek. Nakonec se ručička přehoupla k druhé možnosti a já si první roboty dneska dokážu totálně užít.

To už nemůžu říct o dalších pokračováních, které s každým dalším dílem klesaly níže a níže do bahna nepřehlednosti, špatných vtipů, scénáristických kliček a celkové vyčerpanosti tématu. Trailery, ty jsou ale vždycky skvělé, a nejednou jsem se načapal, jak si pod fousy při sledování ukázky mumlám „Tak že by snad teď nastal odraz ode dna? Tentokrát už to vypadá fakt slibně!“, abych posléze ztratil iluze a film dokoukal jen z povinnosti (u posledních instancí už jsem se ani nesnažil).

Ze všech trailerů mám tento asi nejraději. Umně buduje napětí, slibuje další úžasnou akci, ve které se bude bojovat o život jednotlivých hrdinů (not really) i o osudu celé planety (not really). A opět skvěle provázaný hudební doprovod s jednotlivými záběry, kdy od času 1:39 Optimus kosí chucknorrisovskými kopy s otočkou, Bumblebee zachraňuje své lidské pobočníky a Shia bojuje o holý život své milé. Zamrzí snad jen, že to není Megan Fox.

Hudba v traileru: Pusher Music — Prelude (Youtube)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2003)

Tohle možná není tak nadupaný trailer jako ty předchozí, nicméně pro mně znamenal přerod filmového Harryho Pottera z pohádky do něčeho dospělejšího. Dodneška je Vězeň z Azkabanu můj nejoblíbenější filmový Potter, za což můžu děkovat především režisérské genialitě Cuaróna a neskutečném posunu ve vizuálním stylu oproti prvním dvěma dílům.

Z kouzelnických děcek se stali teenageři a nemají už na sobě přihlouplé hábity, Brumbál nevypadá jako kouzelný děda a z Malfoye se Snapem jde konečně trochu strach. Trailer slibuje temnější podívanou, ve které se bude Harry potýkat s nebezpečím hned na několika frontách, od Mozkomorů až po uprchlého vraha. A konec s Patronusem je na jedničku.

Hudba v traileru: John Williams — Reunion of Friends (Spotify, Youtube)

Spider-Man 2 (2004)

Pavoučí trailer má v rukávu jeden velký trumf, a tím je orchestrální trailerový song Lacrimosa Dominae od Immediate Music (což je parta lidí specializujících se na podkresy v upoutávkách). Tenhle chorál by udělal epickou podívanou i z traileru na Kameňák a měli byste chuť si na něj okamžitě zajít do kina.

Já sem sice na Spider-manovi 2 v kině nebyl, ale dodneška je to můj nejoblíbenější film s pavoučím mužem v hlavní roli (moji bezbřehou platonickou lásku ke Kirsten Dunst do toho nepleťme). Tenhle trailer patří k těm, při kterých se mi ježí chlupy po celém těle. Stačí slyšet ty bubny v 1:45 a následný nástup zmíněného songu. A ten konec, kdy Harry už už sundává masku Peterovi, to byl úžasný cliffhanger a skvělá pozvánka do kina.

Hudba v traileru: Immediate — Lacrimosa Dominae (Spotify, Youtube)

Blade Runner 2049 (2017)

Tenhle trailer, to je jak antistresové omalovánky. Jeden skvěle vykreslený záběr vedle druhého (však taky za kamerou operuje Roger Deakins), hudba ne nepodobná původnímu soundtracku od Vangelise. Vizuální styl opět na jedničku, upršené velkoměsto s neonovým smogem vypadá skvěle. Většina záběrů by se dala vytisknout a pověsit na zeď. K velkým kladům počítám, že trailer toho vlastně neprozradí z filmu moc. Navíc se diváka snaží trochu svést z cesty (I always told you: you’re special) v tom, kam se může ubírat pokračování slavné sci-fi klasiky.

Jedna věc je však jistá: Denis Villeneuve je sakra dobrý režisér, z jehož ruky jsem zatím neviděl žádný špatný, průměrný nebo nezajímavý film. Kanaďan si projekty očividně vybírá velmi pečlivě a nejinak tomu bylo u Blade Runnera. Kultovní status téhle sci-fi pecky by bylo neradno poskvrnit nějakým nepatřičným a nechtěným sequelem, Villeneuve odvedl skvělou práci. Jsem zvědavý na Dunu, protože její trailer mě naopak nechal ledově chladným.

Hudba v traileru: Elephant Music — Decay (Youtube)

Star Trek (2009)

Starší Star Treky jsem nikdy moc nesledoval, možná tak nějaké seriály, co běžely odpoledne po škole v bedně a já byl líný to přepnout jinam. Ale tenhle trailer mně dost navnadil na restart filmového universa. Nová mladá posádka v čele se sympaťákem Pinem a sexy Uhurou; velké množství geekovin od režiséra J.J. Abramse (kterého jsem tou dobou měl rád za Lost i MI3) a samozřejmě skvělý trailer.

Do něho se dostala úžasná epická skladba Freedom Fighters od populární továrny na epic music jménem Two Steps From Hell (příští rok budou v Praze, těším se dost). Netuším, jestli hudbu skládali k traileru, nebo byl trailer vystavěn tak, aby se hodil k hudbě. Buď jak buď, ta epičnost traileru sedí a postupně se zintenzivňuje až do úplného klimaxu. Na film jsem šel do kina hned jak se dalo.

Hudba v traileru: Two Steps From Hell — Freedom Fighters (Spotify, Youtube)

Avatar (2009)

Má smysl k tomuhle něco psát? Tahle ukázka a hype, který se kolem filmu vyrojil, poslaly do kin takové množství lidí (sám jsem byl 2x), že se z Avatara stal nejvýdělečnější film všech dob. Revoluční triky a 3D, které konečně vypadá jako 3D (a ne jako 2D kartony naházené přes sebe), eko-téma, technická dokonalost. Cameron zase jednou zazářil a snesl z nebes modlu, kterou chodily uctívat davy lidí ještě dlouho po premiéře.

Mimochodem, třetí film z roku 2009 v dnešním výběru. Jo, byl to dobrý rok na trailery.

Hudba v traileru: Steve Jablonsky — My Name Is Lincoln (Spotify, Youtube), Audiomachine — Guardians At the Gate (Spotify, Youtube)

Revenant: Zmrtvýchvstání (2015)

Leo, upřímně, za tuhle roli sis toho zlatýho plešouna nezasloužil, od toho jsi měl jiné filmy. I Tom Hardy s medvědem tě tady přehrávali. Ale o tom tenhle žebříček není, že.

Za to, že je tento trailer tak úžasný, můžeme vděčit z velké části člověku, kterého v traileru nevidíme. Kameraman Emmanuel Lubezki skrz čočku sází jeden nádherný záběr vedle druhého; oproti výše zmíněnému Deakinsovi nejde o záběry na sci-fi město budoucnosti, nýbrž na něco podstatně zemitějšího, totiž přírodu kolem nás a její domorodé obyvatele.

Stačí první záběr na zasněženou krajinu a lavinu sněhu snášející se z hory před zraky DiCapria za ambientního hudebního podkresu a jsem jak na trní. Po prvních 15 vteřinách ukázky! A dále je to lepší a lepší, Lubezki je mág (Potomci lidí, Gravitace… mám pokračovat?), který si libuje v technických vychytávkách, několikaminutových nepřerušených záběrech, kdy nesledujeme, jak se něco děje na plátně, ale jsme součástí každé scény. Aspoň tak na mně jeho kamerová práce působí.

Trailer pokračuje mozaikou všech možných příkoří, které Hugha Glasse ve filmu potkají. Intenzivní podívaná proložená pravidelných dechem hlavního představitele je… intenzivní.

Hudba v traileru: Revenant — L’Orchestra Cinematique (Spotify, Youtube)

Bonusový herní trailer: Silent Hill 2 (2001)

Jakkoliv filmové traileru žeru a nechám se jimi opájet, nejzásadnější vliv na můj život měl herní soundtrack (viz dále), proto ho tu předkládám jako bonus. Ale nenechte se mýlit — tato herní ukázka se ke svým filmovým příbuzným přibližuje více, než byste od hry čekali. Silent Hill je sice akční adventura, ale je vyskládána kolem netradičního, smutného až melancholického příběhu se spoustou skvělých dialogů a filmových cutscén. Dodnes se hra umisťuje v žebříčcích nejlepších (nejen hororových) her a za sebe říkám, že naprosto právem. Atmosféra mlhou zalitého městečka u jezera je úžasná.

Traileru vévodí dvě kytarovky od japonského skladatele Akiry Yamaoky (viz také Soundtrack Monday #23 se Silent Hill 2). Když jsem v úvodu zmínil, že mě tento trailer ovlivnil více než jakýkoliv film, je to právě z důvodu hudby, která trailer doprovází. Yamaoka je dodnes můj nejposlouchanější umělec (viz můj profil na Last.fm) a jeho hudba mně provází a bude provázet, dokud budu dýchat. Vidět jeho živý koncert je pro mne dodnes nesplněný sen, ale jednou se to doufám povede (měl jich jen pár a nejbližší byl v Rusku, viz záznam z petrohradského koncertu z roku 2016).

Nebýt tohohle úžasného traileru, který jsem viděl v době vytáčeného spojení na nějakém starém Level DVD, zůstala by mi utajena moje životní hudební i herní láska. Možná by se ke mně dostala jindy, jinak… Možná. Až to člověka donutí přemýšlet, co všechno mu v životě zůstalo skryto, a které důležité věci objevil jen náhodou. Lekci filosofie si ale dáme až příště.

Hudba v traileru: Akira Yamaoka — Theme of Laura (Spotify, Youtube), Akira Yamaoka — Promise (Spotify, Youtube)


Prvních deset trailerů máme za sebou. Za týden nás čeká druhá desítka a prozradím, že opět půjde o devět filmových a jeden herní trailer. A dostane se i na nějaké sequely z dnešního výběru.

Pokud jste viděli všech 10 trailerů, můžete ještě zahlasovat v následující anketě. Do komentářů pak můžete poslat tipy na vaše nejoblíbenější trailery, nejlépe i s odkazem.

Nejlepší trailer z uvedených:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *