Krátké animované filmy nominované na Oscara 2005 & kde je zhlédnout

Po delší odmlce se podíváme na další ročník Oscarových animovaných kraťasů a hned na začátek mohu říci, že tohle je podle mého hodnocení zatím nejpovedenější ročník (a podle ČSFD jeden z nejlepších). Připravte se, protože všechny filmy stojí za to.

1. Badgered — Sharon Colman

Badgered — Sharon Colman
Badgered — Sharon Colman

Představte si, že jste starý unavený jezevec, který si chce v klidu odpočívat ve své noře vykutané v obyčejném kopci. Jenže ty zatracené vrány nad vámi by pořád jen krákaly a váš spánek se promění v přerušované utrpení. To nejhorší vás ale teprve čeká, protože váš kopec má sloužit jako skladiště raket krátkého doletu.

Film od skotské animátorky Sharon Colmanové vychází z její osobní zkušenosti. V kopcích, po kterých ve Skotsku chodívala, byly uložené rakety. A také jezevci. Napsala a nakreslila díky tomu krásnou taškařici, která velmi nenásilně poukazuje na ekologické problémy. Jednoduchá tradiční kresba se k filmu náramně hodí a dělá ze snímku velmi roztomilou záležitost. Palec nahoru.

Kde zhlédnout: Na Youtube. Snímek je němý.

2. Koncert pro jednoho (One Man Band) — Mark Andrews, Andrew Jimenez

Koncert pro jednoho (One Man Band) — Mark Andrews, Andrew Jimenez
Koncert pro jednoho (One Man Band) — Mark Andrews, Andrew Jimenez

Druhý film je oproti prvnímu tak odlišný, že více kontrastní už to snad být ani nemohlo. Na jedné straně Badgered se svojí jednoduchou, ručně kreslenou animací vytvořený jednou animátorkou, a proti tomu pixarovský snímek, na kterém musely pracovat desítky lidí různých profesí. Člověk pak neskrývaně přeje úspěch tomu človíčkovi, který si cestu k oscarové nominaci vydřel po večerech během zaměstnání, ale souboj je to vpravdě nerovný.

Koncert pro jednoho (což je mimochodem dost nepřesný název a špatný překlad) je však dobrý a vtipný film a matně si jej vybavuji z nějakého pixarovského celovečeráku, ke kterému byl šoupnutý na přilepšenou v bonusech na DVD. V těch několika minutách sledujeme hlavně vizuální orgie, snímek vypadá i po letech stále dobře (holt, Pixar…) a navíc je vtipný. Malá dívenka se rozhoduje, kterému ze dvou potulných umělců hodí svůj bitcoin krejcar, ti se ji snaží zaujmout všemožnými kreacemi. Dva kohouti na jednom smetišti ale vždycky znamenají problém, takže transfer neproběhne zcela dle představ ani jednoho ze zúčastněných.

Kde zhlédnout: Na Dailymotion. Snímek je němý.

3. 9 — Shane Acker

9 — Shane Acker
9 — Shane Acker

Devítku možná znáte v podobě celovečerního filmu (viz ČSFD), který vznikl na základě tohoto kraťasu. Já jsem celovečerák neviděl, nemůžu tedy srovnávat, v čem se liší. Kraťas byl opravdu zajímavý, odehrává se v postapokalyptickém světě obydleném očíslovanými hadrovými panďuláky a mechanickými kočkovitými šelmami, které je loví a vysávají z nich zelenou duši. Proč se tak děje, to nezjistíme, musíme se tedy smířit s tím, že takto svět funguje.

Film je krásný vizuálně, v době vzniku srovnatelný s velkorozpočtovými animáky. Vůbec se nedivím, že po celovečerní verzi sáhl Tim Burton coby producent snímku, protože kromě vydařeného vizuálu má film i hororovější nádech a i za tak krátkou chvíli si v něm užijete spoustu napětí.

Kde zhlédnout: Na Youtube. Snímek je němý.

4. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello — Anthony Lucas

The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello — Anthony Lucas
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello — Anthony Lucas

Tohle byla lahůdka pro milovníky steampunku či gotiky, a také pro všechny, kterým se líbí temnější animáky. To všechno (a mnohem více) totiž v tomto téměř půlhodinovém animáku je zastoupeno měrou vrchovatou. Několikrát jsem si při sledování filmu říkal, že by z toho byl parádní celovečerní animák, ačkoliv některé prvky by musely být přístupnější pro širší veřejnost.

Například všechny postavy ve filmu jsou pouhými siluetami. Toto kreativní rozhodnutí se mi velmi líbí, film má i díky tomu úžasnou atmosféru a postavy tak nesplývají s mechanickým a velmi členitým světem plným strojů, páry a všelijakých serepetiček.

Hlavní postavou je mladý navigátor Morello, který si s sebou nese břímě tragické události, při které zavinil smrt nevinného člověka. Zároveň mezi lidmi řádí tajemná smrtelná nemoc, kterou se zatím nepodařilo porazit žádným lékem. Symptomy nemoci jsou ve filmu hezky vyobrazené — v jinak ponurém světě člověk začne poněkud svítit, což by za jiných okolností mohlo být i pěkné, kdyby snad hned další zastávkou nebyla smrt. Celkově je barevná paleta filmu vybledlá a jen tu a tam je některý důležitý prvek prokreslen zářivějšími barvami (což není postup nikterak originální, přesto se však na něj hezky kouká).

Film má krásnou hudbu, opravdu jako nějaký plnohodnotný film z velké produkce. Jedinou vadu jsem tedy nakonec spatřil v nevyřčeném závěru, který jako by film usekl před vyvrcholením. Jak celý příběh dopadne si tedy musíte domyslet.

Kde zhlédnout: Doporučuji si video stáhnout z Uložta a k němu i české či anglické titulky. Ve filmu je spousta dialogů a postavy mají různé dialekty, bez titulků jsem se moc nechytal.

5. Měsíc a syn (The Moon and the Son: An Imagined Conversation) — John Canemaker

Měsíc a syn (The Moon and the Son: An Imagined Conversation) — John Canemaker
Měsíc a syn (The Moon and the Son: An Imagined Conversation) — John Canemaker

Vítěz 78. ročníku Oscarů tak trochu vystupuje z řady. Třicetiminutový autobiografický snímek je „pouhopouhým“ rozhovorem otce a syna (které skvěle namluvili John Turturro a Eli Wallach), nicméně jde o rozhovor smyšlený samotným autorem snímku, Johnem Canemakerem. Ten se svého již zesnulého otce ptá, proč byl jaký byl (neurvalý, s násilnickými sklony a dost často naštvaný) a otec se mu snaží vysvětlit, co všechno formovalo jeho osobnost.

Otec tedy postupně v rozhovoru se synem rozplétá své nitro a popisuje události, které pro malého Johna i zbytek rodiny musely být traumatizující. A že jich nebylo zrovna málo. Dozvídáme se o otcových rodičích, kteří na začátku 20. století emigrovali z Itálie, aby se za pár let museli s nepořízenou vrátit (rodina se původním příjmením jmenovala Cannizzaro). Zkrátka, nešlo rozhodně o ideální rodinu, Johnův otec byl několikrát ve vězení. O mnohých věcech se dozvěděl až těsně před otcovou smrtí, což mu konečně dovolilo nahlédnout do duše jednoho osamělého člověka.

Na obrazovce se střídají fotografie i videa rodiny a vše je doplněné jednoduchými ručními kresbami samotného autora, který se animací živil již od mladých let (a dnes ji přednáší na univerzitě). Dohromady to krásně funguje, pro mně tohle byl pěkný vhled do jedné rodiny i do duší dvou mužů, kteří si toho během života společně moc hezkého neužili. Oscar podle mně zasloužený.

Kde zhlédnout: Film jsi můžete za pár desetikorun půjčit či zakoupit na webu distributora. Je však bez titulků, takže bez trochu lepší angličtiny si dialog moc neužijete.

Závěr

Ročník 2005 je jeden z nejlepších. Všechny filmy byly vynikající a popravdě bych Oscara dal kterémukoliv z nich. O fous před všemi ostatními byl nakonec asi opravdu vítězný snímek Měsíc a syn, u ostatních žádné další pořadí dělat nebudu, protože se mi líbily všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *