Knihy přečtené v lednu 2019

Leden pro mě obvykle bývá nejlepší měsíc co do počtu přečtených knih (zima obecně, dokud nejsou venkovní aktivity a povinnosti). Může za to možná i fakt, že všem okolo říkám, aby mi k Vánocům darovali nějakou knihu a nelámali si hlavu s vymýšlením dárků.

Pokusím se tu na konci každého měsíce shrnout, které knihy se mi podařilo přečíst, i když vím jistě, že v některých měsících se toto číslo bude blížit nule. Tak začínáme:

1. George Orwell – Farma zvířat

Klasika, které jsem se na gymplu vyhnul (kdo by taky četl povinnou literaturu, že…) Délkou spíš povídka, ale poutavá (jen ke konci už se stále opakuje ten stejný vzorec prasat (utahování šroubů – přece nechcete, aby se vrátil majitel – ok, takto je to vlastně v pohodě). 5/5

George Orwell – Farma zvířat

2. John Irving – Čtvrtá ruka

Netypicky nudný Irving. Humoru jak šafránu, u jiných jeho knih se směju dost, tentokrát skoro vůbec. Příběh mi nepřišel nijak zajímavý, rozjezd trval až moc dlouho a vlastně od začátku do konce se v knize nestalo vůbec nic, co by mě nějak zaujalo. 2/5

John Irving – Čtvrtá ruka

3. Stephen King – Carrie

Kingova prvotina. Ve světle jeho pozdějších knih toto působí dost uspěchaně, bez patřičného budování charakterů, které známe z Kingových tlustých bichlí (Pod kupolí, Svědectví…). 3/5

Rád bych časem přečetl kompletního Kinga, momentálně se blížím k polovině přečtených knížek (30/69 – zjištěno přes Stephen King Checklist), ale vzhledem k tomu, kolik teď ročně přečtu knížek (a kolik jiných autorů chci číst) si tohle dávám spíš jako celoživotní závazek, v dohledné době určitě checklist kompletní nebude.

Co se Kinga týče, je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů a některé z jeho knih patří na poličku označenou „MOJE TOP“ (Nezbytné věci, Dallas 63). Už nějaký čas sbírám (a čtu) první americká/anglická vydání a také o něm píšu na Facebooku českou fanstránku – budu rád, když ji dáte lajk.

Stephen King – Carrie

Svoje přečtené knihy eviduju ve službě Goodreads, kde je též hodnotím. Rád bych používal třeba českou Databázi knih nebo ČBDB, ale ty nevedou anglické knihy, zatímco na Goodreads jsem našel i z českých téměř vše (stačí knihu vyhledat přes ISBN). Mrkněte na můj Goodreads profil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *